OPIS PREDAVANJ V PREDAVALNICI SEM 2019

Vsa predavanja in delavnice se bodo izvajale v drugem nadstropju upravne hiše Slovenskega etnografskega muzeja.

10:00 – 12:00 CHADO – ČAJNI OBRED (PRIKAZ)

Predstavitev čajnega obreda pripravlja Društvo Urasenke Tankokai Slovenija.

Društvo Chado Urasenke Tankokai Slovenija je neprofitna nevladna organizacija, katere cilj je, da kot 110. uradna predstavnica Urasenke šole poti čaja izven Japonske, razširja znanje ter razumevanje poti čaja (Chado).
Dejavnosti društva temeljijo na izvajanju, spoštovanju in spodbujanju štirih osnovnih načel, ki opredeljujejo pot čaja: harmonija (wa), spoštovanje (kei), čistost (sei) in spokojnost (jaku).
Namen Urasenke Slovenija je, da spodbuja zanimanje za kulturo čajnega obreda ter ohranja nesnovno kulturno dediščino čajnega obreda ter posreduje te kulturne dobrine z izvajanjem dejavnosti na področju kulturnega izobraževanja.
Urasenke Slovenija si prizadeva prispevati k razvoju poti čaja v Republiki Sloveniji tako, da predstavlja pot čaja v Sloveniji in razširja znanje ter razumevanje poti čaja ter da prispeva h kulturni izmenjavi in mednarodnemu razumevanju duha miru in prijateljstva preko aktivnosti, ki razširjajo pot čaja in ga predstavljajo širši javnosti.

Pot čaja je vseživljenjski proces, v katerem se prepletata umetnost japonske tradicionalne priprave in pitja čaja s osredotočanjem na notranje bistvo in neponovljivost vsakega trenutka.

Društvo Chado Urasenke Tankokai Slovenija bo predstavilo tradicionalno japonsko pripravo in pitje čaja – Chado po izročilu šole čaja Urasenke. Demonstracija je namenjena vsem, ki bi si želeli seznanitve z japonsko potjo čaja.

12:00-12:45 POPULARNOST HARUKIJA MURAKAMIJA (predavanje)

Predavanje pripravljata mojster književnosti “shushi”. Iztok Ilc pa je japonolog, francist in književni prevajalec.

“Od svojega prvega romana leta 1979 – in že takoj ovenčanega z nagrado za literarni prvenec – je Haruki Murakami stalnica na nebu ne le nad Japonsko, pač pa nad vsemi celinami sveta. Ta enigmatični, asketski in pisateljsko izredno disciplinirani pisatelj uspe z vsakim novim romanom v hipu vzbuditi zanimanje in navdušenje svetovnega bralstva in požeti vrsto literarnih nagrad, priznanj in nominacij. V predavanju se bomo vprašali, kaj se skriva – in kaj se kaže – v ozadju takega uspeha in priljubljenosti Harukija Murakamija ter skušali odgovoriti, zakaj v “Divji jagi za ovco” z eno potezo odpravi poslednjega samuraja in zakaj na koncu vse eksplodira, zakaj povsod telefoni tako radi zvonijo sredi noči, kaj se skriva po temnih hodnikih, vodnjakih in gozdovih in ali v njegovih romanih nastopamo tudi Slovenci.”

13:00 – 13:45 DELAVNICA JAPONSKE KALIGRAFIJE

Delavnico bodo izvajali japonski študenti na izmenjavi, pod mentorstvom umetnika in kaligrafa Noriaka Sangawe.

Delavnica japonske kaligrafije je namenjena vsem, ki bi se radi učili osnov japonske kaligrafije. Japonska pisava je sestavljena iz štirih pisav, latinice, hiragane, katakane ter kaligrafije. Zapisovanje poteka na papir z japonskimi čopiči ter posebnim črnilom namenjenim japonski kaligrafiji. Za delavnico potrebujete predvsem vztrajnost, potrpljenje in seveda veselje.

14:00-14:45 DELAVNICA IKEBANE

Delavnico bo izvajal Miroslav Gavran, predsednik društvo Ikenobo, ki je pričel s študijem ikebane pred osmimi leti pod mentrstvom višje prov. Mayumi Mezaki iz šole Ikenobo. Leta 2016 je prejel naziv inštruktor ikebane šole Ikenobo in od takrat aktivno sodeluje pri izvajanju delavnic in demonstracij ikebane v Sloveniji.

Udeleženci delavnice ikebane bodo spoznali različne slove šole Ikenobo, ki velja za najstarejši in izvorno šolo ikebane na Japonskem, nato pa bodo sami izdelali ikebano prostega sloga.

15:00 – 15:40 DRUŽBA 5.0

… v pripravi

15:45 -16:15 JAPONSKA – SANJSKA FOTOGRAFSKA DESTINACIJA (predavanje)

Nejc Draganjec je mednarodno objavljen in nagrajen popotni fotograf z desetletnimi izkušnjami. Eno izmed njegovih prvih svetovnih potovanj je bilo ravno na Japonsko in kot pravi so ga njihova narava, kultura in ljudje povsem prevzeli. Vse do danes ostaja Japonska njegova najljubša fotografska destinacija na katero se vedno z veseljem vrne. O svojih popotnih izkušnjah piše v slovenskih in mednarodnih revijah, poučuje na fotografskih tečajih in vodi popotno fotografske delavnice.

“Najbolj slikovite kotičke in specifike fotografije na Japonskem nam bo predstavil Nejc Draganjec – popotni fotograf, ki stoji za spletno stranjo WanderGraphy.com. Kot pravi je Japonska edinstvena in čudovita združitev narave in ljudi, futurizma in tradicije ter zabave in spokojnosti, ter s to svojo pestrostjo raj za vsakega fotografa. Nejc jo je raziskal po dolgem in počez, razloge zakaj je njegova najljubša destinacija do sedaj pa nam bo predstavil skozi potopis s posebno pozornostjo na fotografiji. Izvedeli bomo kdaj in kje so najboljše lokacije za ogled cvetenja češenj, kako je spati v kapsula-hotelih, veliko o skritih zakladih Okinawe, kako je med uspešnim foto-lovom na izbruh vulkana preživel udar lave in trike kako poskrbeti, da lahko v sicer izredno turistično obleganih znamenitostih uživamo tudi povsem sami. Za piko na i pa se bomo na fotopisu lahko posladkali še z doma pripravljenimi mochi slaščicami.”

Fotografija: Nejc Draganjec

16:15-17:00 POTOVANJE NA JAPONSKO (predavanje)

Damjan Jevšnik potuje po svetu in ga občuduje že od srednješolskih dni. Najprej je svet odkrival sam, potem z ženo in sinom, tu in tam tudi kot udeleženec katere od skupin, ki potujejo z njegovo Turistično agencijo Nasmeh. Ker se počasi bliža petdesetim in ker potuje redno in pogosto, je v tem času obiskal veliko lepih krajev in zbral številne čudovite spomine. Na svet gleda zdaj drugače, a ga ima še vedno zelo rad.

Po izobrazbi je univ. dipl. inž. gozdarstva, veliko mu pomeni narava. Navdušujejo ga morja, obale, gozdovi, gore in puščave. Navdušen je tudi nad izjemno ohranjenimi slovenskimi gozdovi in načinom gospodarjenja z njimi. Poleti jadra, plava in pozimi smuča. Nekoč je ogromno časa preživel v gorah, v vseh letnih časih, kot vodnik in tudi kar tako. Pri izbiri dežel, ki jih odkriva, pa je zelo izbirčen. Najbolje se počuti v urejenih in varnih deželah “med domačini, ki so dovolj razviti, da ohranjajo svojo naravo. Tudi zato je tako navdušen nad Japonsko.

V deželi vzhajajočega sonca naredita vtis visoka tehnologija in moderna arhitektura velemest, še bolj pa obzirnost in spoštljivost Japoncev. Ob sprehodih po čudovitih vrtovih okrog templjev in po bambusovih gozdičkih občutimo mir, ob namakanju v vročih vrelcih pa na prijeten način spoznavamo starodavno japonsko kulturo. Spomladi mestne parke krasijo skrbno negovane cvetoče češnje, čas cvetenja je za Japonce velik praznik. Japonska je dežela kontrastov: moderna čudesa Tokia in drugih velemest, na drugi strani pa so mogočne in malo poseljene Japonske Alpe s številnimi pešpotmi. Japonsko se najlažje in najhitreje prepotuje z vlaki, med mesti z udobnim hitrim vlakom šinkansen, ki doseže hitrost do 320 km/uro. Starodavna kultura se obiskovalca dotakne v številnih templjih, največ jih je v Kyotu in mogočnih gradovih, na primer v Matsumotu ali Himeji. Eden vrhuncev raziskovanja dežele je pokušina japonske hrane, ki je zaradi svoje izvirnosti zaščitena kot Unescova dediščina. Jedi pripravljajo z japonskim perfekcionizmom, spoštovanjem, okusi so zelo dopadljivi tudi evropskim okušalnim brbončicam, cene hrane pa so zmerne. Že veste, kako se pravilno je suši?